O Beta Glukanu - přírodní imunostimulátor

Beta-glukany jsou přírodní polysacharidy, které dokážou podporovat a stimulovat imunitní reakce organismu. Řadí se tedy mezi imunostimulátory (též biostimulátory).
Beta glukany, vyskytující se v buněčných stěnách některých rostlin, hub, řas a kvasinek, jsou veliké molekuly složené z množství jednoduchých sacharidů(cukrů), tzv. glukózových jednotek. Jednotlivé glukózy jsou v nich pospojovány zejména beta 1,3 glukozidovou vazbou – proto jsou označovány celým názvem jako beta 1,3 D glukany – zkráceně beta glukany.

Historie

Účinky beta glukanů jsou prokázány už od 18. století, kdy bylo dokázáno, že některé infekční nemoci mají současně vliv na nádorové bujení ale vědci začali s jejich výzkumem a izolací až v polovině minulého století. 

V roce 1970 Nicholas R. DiLuzio se svým týmem poprvé izoloval glukan a začaly být testovány jeho účinky. 

V roce 1975 Peter W. Mansell prokázal úspěšnost léčby rakoviny pomocí glukanů. Do uzlin devíti pacientů s maligní rakovinou kůže aplikoval beta-1,3 D glukan a sledoval změnu velikosti karcinomu. Velikost karcinomu kůže se za pět dní výrazně zmenšila a menší poškození tkáně úplně vymizela.
Beta glukan má mnoho zdravotně prospěšných účinků na lidský organismus. Jeho užívání aktivuje imunitní systém proti virům, bakteriím, plísním, kvasinkám a zároveň zvyšuje účinnost antimikrobiálních léčiv jako jsou antibiotika nebo antivirová a protiplísňová léčiva. 

Velikou předností beta glukanu je skutečnost, že nemá žádné vedlejší účinky, nehrozí jeho předávkování (vzhledem k tomu, že smrtelné dávky jsou nesmírně vysoké) a neinteraguje s jinými léčivy a léčebnými metodami, naopak má podpůrnou funkci (např: při chemoterapii)
Kromě imunostimulačního účinku působí glukany také protinádorově a zvyšují odolnost organismu proti chemickým a karcinogenním látkám vyvolávajícím rakovinu.
Beta glukany, mimo aktivaci imunitních dějů, mají ještě řadu dalších funkcí, jako například:
 1. Stimulují tvorbu červených krvinek
 2. Zvyšují krvetvorbu v kostní dřeni
 3. Zlepšují stav při nedostatečnosti imunitního systému, např. při nádorových nebo autoimunitních nemocích
 4. Zvyšují tvorbu protilátek při imunitní odpovědi, např. po vakcinaci
 5. Aktivují tvorbu trávicích endogenních enzymů a tím pomáhají s problémy se zažíváním
 6. Obnovují buňky při hojení kožních poranění nebo nemocích(např. akné, lupénka, ekzémy, kožní plísně) – stimulují tvorbu nových kožních buněk a ukládání kolagenu
 7. Příznivě působí na stav pleti - jejich působením dochází k redukci vrásek a zpomalení stárnutí pleti  
 8. Působí proti vlivům ozáření
 9. Působí jako likvidátoři volných radikálů, jejichž nadbytek může vyvolat poškození buněk v lidském organismu, kdy dochází např. ke vzniku mnohých srdečně-cévních onemocněních
 10. Upravují hladinu cholesterolu, čímž přispívají i ke snížení nebezpečí vzniku aterosklerózy
 11. Snižují hladinu cukru v krvi, čímž napomáhají v prevenci proti cukrovce
 12. Regulují srážlivost krve a tím pomáhají předcházet vzniku např. žilní, tepenné nebo nitrosrdeční trombózy
Beta Glukan v kosmetice
Beta Glukan pro zvířata
Beta Glukan a rostliny
Beta Glukan a jeho účinky

Beta glukan posiluje obranyschopnost organismu, a to i na úrovni kůže. Má schopnost pronikat i do hlubokých vrstev pokožky, což z něj dělá unikátní složku pleťové kosmetiky. Beta glukan funguje také jako účinný antioxidant, chrání pokožku před volnými radikály a škodlivým zářením a jeho působením dochází k redukci vrásek a zpomalování stárnutí pokožky.

Beta glukan dále stimuluje ukládání kolagenu, jehož množství se s věkem snižuje a pomáhá tak pokožku hydratovat a zachovávat její mladistvý vzhled.

V neposlední řadě má silné léčivé účinky při popáleninách a poraněních kůže, neboť regeneruje buňky a urychluje hojení.

Beta glukany jsou hojně užívány také ve veterinářství. Jedním ze základních problémů při většině chorob je nedostatečná funkce imunitního systému. Snížení obranyschopnosti organismu je jednou z nejčastějších diagnóz posledních let.

Beta glukan také přináší do organismu nepřeberné množství minerálních látek, zejména draslík, makroelementy jako je železo a fosfor. Dále např. zinek, selen, jód, důležité vitamíny především skupiny B a vitamín D2.Tuky a mastné kyseliny s vysokým obsahem nenasycených kyselin.

I v životě zvířat nastávají období, kdy je vhodné posilovat imunitní systém.

Beta glukany mají tak silné stimulující účinky na imunitu, že dokážou podporovat obranyschopnost nejen lidí a zvířat ale i rostlin. Tato skutečnost je známá už od 70. let, kdy se prokázalo, že glukany vyvolávají produkci obranných proteinů u řady rostlin jako například rajčete, fazole, rýže či pšenice. Je proto možné využít beta glukany i jako ochranný prostředek užitkových rostlin.

Beta glukany nepůsobí na každého stejně a hned. Nástup účinků se individuálně liší. Nejprve pomáhají tělo očistit od škodlivin (detoxikovat), což se může projevovat zpočátku větším množstvím stolice, někdy i častým močením, únavou a teprve potom se účinky soustředí na místa, kde je to zapotřebí.

Zdravotní stav se může i krátkodobě zhoršit, což je důkazem účinku beta glukanů, které mají za úkol v organismu pomocí makrofágům – bílým krvinkám ten či onen problém napadnout, a z těla odvést ven. Říkáme tomu tzv. rozmotávání zdravotních problémů.

Přípravky české firmy Natur Apatyka, vyrobené výhradně z nejkvalitnějších ekologických a energeticky ošetřených domácích surovin, svými blahodárnými účinky prokazatelně posilují především imunitní systém člověka a přispívají k celkové harmonizaci organismu.

Harmonické složení přípravků umožňuje aplikaci jednoho z nejúčinnějších imunostimulátorů – beta glukanu cestou doplňků stravy, dále cestou polyfunkčních krémů a olejíčků, které podporují přirozenou ochranu těla a posilují imunitní systém na úrovni kůže.

Originalita a jedinečnost produktů se projevuje nejenom v pozitivních účincích na fyzickém těle, tedy v pozitivní změně zdravotního stavu, ale jejich účinnost tkví především v nenapodobitelné energetické hodnotě.

Výrobky jsou schváleny Státním zdravotním ústavem v Praze, notifikované Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Softmedia.cz - Tvorba a správa webových stránek
usermagnifiercrossmenu